Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με mdf file

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò StrouMfios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 11-01-2011, 00:17. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-01-2011, 18:27 62235

    Πρόβλημα με mdf file

    Γεια σε όλους, 

    Είμαι νέος στο wpf και προσπαθώ να κάνω μια απλή εφαρμογή όπου θα έχει τα data σε mdf file.

    Δυστυχώς όταν επιλέγω add new service-based database μου βγάζει error 
    "Connection to sql server database files(.mdf) require sql server 2005 express or sql server 2008 express to be installed and running on the local computer. The current version of sql Server express can be downloaded at the following url (link)"
    Είχα εγκατατεστημένο τον sqlServer 2008 και τώρα έκανα εγκατάσταση το express, αλλα το μήνυμα συνεχίζει να εμφανίζεται.
    Είναι κάποιο bug ή κάνω κάτι λάθος?

    Ευχαριστώ

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  10-01-2011, 21:46 62236 σε απάντηση της 62235

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Καλησπέρα σου

    Για αρχή δωσε μας το connection string με το οποίο ανοίγεις την βάση σου. Και βεβαιώσου σε ποιο instanse την έχεις αν την έχεις αλλά πριν παμε παρακάτω δωσε μας το προηγούμενο


    Antonios Chatzipavlis

  •  10-01-2011, 21:52 62238 σε απάντηση της 62236

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Δεν χρησιμοποιώ κάποιο connection string ακόμη.
    Δεν μπορώ καν να δημιουργήσω το mdf file απο το visual studio 2008.

    Προσπάθησα όμως και κάτι ακόμη:
    Δημιούργησα μια database απο το sqlServer enterprise 2008 και το έκανα add στο wpf application, πάλι μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα.

    Όπως ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα, είμαι νέος στο wpf. 
    Είναι η πρώτη μου απόπειρα αυτο το project και δεν ξέρω κάν αν τα βήματα που ακολουθώ για να φτιάξω την DB είναι σωστά.

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  10-01-2011, 22:14 62239 σε απάντηση της 62238

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Το mdf είναι η κατάληξη των αρχείων των βάσεων του SQL Server. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν από μόνα τους. Για να συνδεθείς με τη βάση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια τεχνολογία όπως το ADO.NET ή το Entity Framework και να του δώσεις το κατάλληλο connection string το οποίο θα προσδιορίζει που βρίσκεται ο database server, σε ποιά βάση θα συνδεθείς και με ποιά credentials (windows account ή username/password). Εξάλλου στο 105% των περιπτώσεων ο database server δεν θα τρέχει στο μηχάνημα του χρήστη αλλά σε κάποιο άλλο.

    Μήπως τα έμπλεξες με τα MDB της Access?

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-01-2011, 22:56 62240 σε απάντηση της 62235

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Πήγαινε στα Configuration Tools, άνοιξε τον SQL Server configuration manager και βεβαιώσου ότι το instance(s) τρέχει. Αν δεις να συμβαίνει κάτι που δεν θα έπρεπε να ισχύει κάνε post.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  10-01-2011, 23:08 62241 σε απάντηση της 62239

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Παναγιώτης Καναβός:
    Το mdf είναι η κατάληξη των αρχείων των βάσεων του SQL Server. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν από μόνα τους. Για να συνδεθείς με τη βάση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια τεχνολογία όπως το ADO.NET ή το Entity Framework και να του δώσεις το κατάλληλο connection string το οποίο θα προσδιορίζει που βρίσκεται ο database server, σε ποιά βάση θα συνδεθείς και με ποιά credentials (windows account ή username/password). Εξάλλου στο 105% των περιπτώσεων ο database server δεν θα τρέχει στο μηχάνημα του χρήστη αλλά σε κάποιο άλλο.

    Μήπως τα έμπλεξες με τα MDB της Access?

    Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει το new service-based database?
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι δημιουργεί ένα mdf file.

    Πέραν όλων αυτών, αυτό που θέλω να κάνω είναι μια εφαρμογή η οποία θα έχει locally την database και θα γίνεται set με την εγκατάσταση του app.


    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  10-01-2011, 23:27 62242 σε απάντηση της 62240

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Markos:
    Πήγαινε στα Configuration Tools, άνοιξε τον SQL Server configuration manager και βεβαιώσου ότι το instance(s) τρέχει. Αν δεις να συμβαίνει κάτι που δεν θα έπρεπε να ισχύει κάνε post.

    Τα instances τρέχουν.
    Αυτά που δεν τρέχουν είναι: 
    • Sql Server Agen(sqlexpess) --> είναι disabled
    • sql Server browser -->είναι disabled

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  11-01-2011, 00:17 62243 σε απάντηση της 62242

    Απ: Πρόβλημα με mdf file

    Άνοιξε τον Sql Server browser και ξαναδοκίμασε. Πληροφορίες για το τι ακριβώς κάνει, εδώ.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems